یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

٢:۱٥ ‎ب.ظ پنجشنبه ٢ شهریور ،۱۳۸٥

 

کلاه شرعی، اين هوا!!!

 

خاله‌ام تعریف می‌کرد که یک بار در تلویزیون یکی از آقایان معمم بالای منبر رفته بود و می‌گفت: «بعضی‌ها می‌پرسند چرا مسلمان‌ها دروغ می‌گویند ولی خارجی‌هایی که مسلمان نیستند این قدر دروغ نمی‌گویند و مگر نه اینکه در دین ما دروغ گفتن کار بدی است. این موضوع بخاطر این است که آنها برایشان اهمیتی ندارد که کار بدی بکنند و وقتی کار بدی می‌کنند قایمش نمی‌کنند. در حالیکه ما مسلمان‌ها دوست نداریم کار بدی بکنیم. و وقتی که کار بدی می‌کنیم نمی‌خواهیم بقیه بفهمند برای همین است که دروغ می‌گوییم. اگر ما مثل این خارجی‌ها بودیم و برایمان مهم نبود کار بد انجام بدهیم، ما هم مثل آنها راست می‌گفتیم و کار بدمان را جار می‌زدیم و ...»

چند وقت پیش هم یکی از دوستانم می‌گفت که یکی از همین آقایان گفته: «درست است که رشوه دادن و گرفتن حرام است ولی در مواقعی که انسان کارش گیر است اشکالی ندارد!»

والا من شنیده بودم که دروغ در چند جا جایز است و به آن دروغ مصلحتی می‌گویند ولی با این تفسیر به نظر می‌رسد دروغ در همه جا جایز و حتی مستحب است!! در ضمن نمی‌دانم آیا کسی هم هست که برای شاد کردن دل دیگران و نه برای راه افتادن کارش رشوه بدهد و یا رشوه دادن بغیر از راه انداختن کار آدم به منظور دیگری هم داده می‌شود یا نه! ولی خلاصه که شما با این دو حکم می‌توانید با خیال راحت دروغ بگویید و بخود ببالید که عجب آدم خوبی هستید که از کار بد بیزارید و رشوه بدهید و حالش را ببرید!

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]