یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

۱٢:٤۸ ‎ق.ظ جمعه ٢٤ شهریور ،۱۳۸٥

 

باز هم فلفل

 

مدت‌ها از زماني كه شكست پروژه پرورش فلفلم را اعلام كرده بودم مي‌گذرد. در اين مدت من همچنان به آبياري فلفل‌ها ادامه مي‌دادم تا اينكه چند وقت پيش غنچه‌هاي خيلي كوچولويي (كمي كوچكتر از يك لپه) ديدم. ولي سعي كردم خيلي ذوق زده نشوم تا ببينم آخرش چه مي‌شود. بعد از حدود يك هفته اين غنچه‌هاي ريز تبديل به گل‌هاي ريز سفيدي شدند كه عمرشان يكي دو روز بيشتر نبود و بعدش خشك و زرد شدند. 3-4 روز بعد از خشك شدن گل، يك فلفل ريزه‌ميزه سبز از زيرش سر در آورد و گل خشك شده را به جلو هل داد. رشد اين فلفل‌ها تقريبا هر روز ادامه دارد.

من تا الان 3 تا فلفل سبز خوشگل در دو گلدانم دارم. تقربيا همه گلدان‌هايم غنچه داده‌اند، بعضي‌هايشان گلشان را هم داده‌اند.

در ادامه مي‌خواستم بعنوان يك متخصص!! نكاتي را در رابطه با پرورش فلفل ياد‌آوري كنم:

۱. رشد فلفل‌ها، رابطه نسبتا مستقيمي با عمق گلدانشان دارد. فلفل‌هايي كه در گلدان‌هاي كم عمق‌تر كاشته شده بودند ديرتر از بقيه گل داده‌اند و كمتر قد كشيده‌اند.

۲. فلفل‌ها بايد در هواي آزاد و زير نور مستقيم آفتاب قرار گيرند. هر روز هم بايد حسابي آبشان داد.

در ضمن مي‌خواستم چند كلمه‌اي هم در مورد تجربه‌ام در زمينه شته‌ها خدمتتان عرض كنم: اين شته‌ها موجوداتي بس قوي و مقاوم هستند. با آنكه من قصد داشتم از رويكردهاي بيولوژيكي براي دفع آنها استفاده كنم، بدليل كمبود متقاضي و وخيم شدن اوضاع از حشره‌كش‌هاي معمولي توي خانه استفاده كردم. با اينكه در دو مقطع آنقدر به گل‌هايم حشره‌كش زدم كه بيچاره‌ها تا چند روز كاملا زرد و بيجان بودند و ظاهرا همه شته‌ها را هم معدوم كرده بودم، ولي بعد از يكي دو هفته مجددا شته‌ها فعاليت خود را از سرگرفتند. بار آخر از سم شته، كه مايع سفيد رنگي است كه بايد در آب حل كرده و به روي برگ و خاك گل اسپري شود، استفاده كردم و خوشبختانه تا الان كه اثري از شته ديده نمي‌شود. نكته قابل توجه اين است كه شته‌ها به پشه‌هاي ريز سياه رنگي جهش ژنتيكي داده‌اند. باورتان نمي‌شود، بياييد خودتان ببينيد!

فكر نمي‌كنيد بهتر است درِ آن دانشگاهي كه من از آن فارغ‌التحصيل شده‌ام را گِل بگيرند با اين نتيجه‌گيري‌هايم!!! ؛)

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]