یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

۱۱:٥٧ ‎ب.ظ چهارشنبه ۳ آبان ،۱۳۸٥

 

رساله نکاحيه

 

جان من این کتاب را ببینید: رساله نکاحیه: کاهش جمعیت ضربه‌ای سهمگین بر پیکر مسلمین با تشکر مخصوص از مهرنوش.

یعنی رسما کل دیشب من را این کتاب احیا کرد. مرده بودم از خنده. دیشب فقط ۲ فصلش را خواندم. فصل اول چندان چیزی نداشت ولی فصل دوم ....

موضوع کتاب که از عنوانش مشخص است و بصورت خلاصه و مختصر مفید توسط آقای رئیس جمهور بیان شده است. در این کتاب با یک سری احادیث و تفسیرهایی از قرآن و بعضا برخی مطالب پزشکی این مطلب به اثبات رسیده است که آقا جان از همه جهت اثبات می‌شود  که زن و مرد باید همواره در حال زاد و ولد باشند و این به نفع خودشان هم هست و ... و امید است جمیع مسلمین و مسلمات با مطالعه این کتاب پی به نیرنگ و فریب غربی‌ها برده و با شعار ۲ تا بچه کافیه مبارزه کنند. و جمعیت مسلمانان را افزایش دهند.

دیشب داشتم فکر می‌کردم که حرف‌های این بابا از نظرم اینقدر پرت و بی‌ربطند که ارزش فکر کردن هم ندارند. بعد با خودم گفتم این جوری که نمی‌شود که هر کی بنظرت حرفش بیخود می‌آید اصلا سعی نکنی دقیقا بفهمی ایراد کارش کجاست. انصافا اگر من با نویسنده کتاب روبرو شوم لام تا کام بهش نمی‌گویم که چرا بنظرم حرفش ایراد دارد. چون فکر می‌کنم فردی با چنین بیس فکری نمی‌تواند حرف مرا قبول کند همانطور که من حرف او را قبول نمی‌کنم. بعد دیدم شاید بهتر باشد در گام اول من از موضع اینکه دارم یک مطلب چرت می‌خوانم کنار بیایم و ببینم حرف حساب نویسنده چیست. چرا از حرفش خوشم نمی‌آید، آیا دلیلش فقط یک حس تعصب است یا دلیل حسابی دارم.

از آنجا که مطالب این کتاب (البته فعلا در همین حد ۲ فصل) بیشتر بحث روایی است مطمئنا اگر من بخواهم بعنوان یک مسلمان معتقد به قرآن و سنت با او بحث کنم کم می‌آورم. هر حرفی که بزنم ۱۰ تا آیه و حدیث مخالفش جلوی من قرار می‌دهد. بعد دیدم که خوب حالا چی، اگر حرفش واقعا درست باشد چی؟ دلایل رواییش که از مال تو بیشتر است.

تنها مطالبی که در تایید نظر خودم تا الان بهشان رسیده‌ام یکی این است درست که وجود هر توانایی (بطور خاص منظورم از توانایی باروری در زن و مرد است) نشانه مفید بودن آن است و اینکه باید برای رشد و ترقی فرد بکار رود ولی در وجود همه ما استعدادها و توانایی‌های مختلف و بعضا متضادی وجود دارند. برای داشتن یک انسان کامل و متعادل (که اعتقاد دارم هدف اصلی دین تربیت چنین انسانی است) نباید فقط به یک یا دو جنبه از این توانایی‌ها پرداخت. مثل این است که یکی از صبح تا شب، از کودکی تا پیری فقط وزنه بلند کند و بار ببرد تا عضلاتش قوی شود تا حسابی از قابلیت عضلات خودش استفاده کرده باشد و به اصطلاح حلالش کرده باشد. با توجه به این موضوع، با این دیدگاه نویسنده که می‌گوید زگهواره تا گور بچه‌دار شدن مخالفم.

دلیل دیگرم هم برای مخالفت با احادیثی که بر تولید نسل می‌آورد دارم این است که باید تاثیر زمانه را هم در نظر گرفت. در ۱۴۰۰ سال پیش قوم و قبیله‌ای که جمعیت بیشتری داشت، امکان پیروزی بیشتری هم در جنگ‌ها و درگیری‌ها داشت و تعداد افراد یک قوم به نوعی نشان‌دهنده قدرت آن بوده است. ولی در روزگار ما اینطور نیست. آلمان و انگلیس بعلت تعداد مردمان سرزمیشان ابهت ندارند. و دیگر ارتباط چندان مستقیمی (تازه اگر معکوس نباشد) بین تعداد افراد و قدرت کشور وجود ندارد. لذا فکر می‌کنم این احادیث برای روزگار ما باید بگونه دیگری بیان شوند و بدلیل گفتن چنین احادیثی هم اشاره شود و با کمک آن نظریه‌ای مطابق روز داد.

عجالتا عرضی نیست! ؛) ولی صادقانه قبول می‌کنم که نظرات من بسیار زیاد برخواسته از ذهنیت خود منند. لذا شاید آنطور که خودم فکر می‌کنم منطقی و درست نباشند.

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]