یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

۱۱:۱۱ ‎ب.ظ دوشنبه ۱٥ آبان ،۱۳۸٥

 

در کلاس درس

 

امروز سر کلاس به مدل Perceptron اشاره شد که حدودا ۳۰ سال پیش بعنوان یک ایده نو برای مدلسازی سیستم‌ها مطرح شده بود و شدیدا هم گل کرده بود. استاد می‌گفت حتی این نام‌گذاری مبین بلندپروازی و نشان‌دهنده امید‌های زیادی بود که به این مدل می‌رفت. Perceptron از کلمه perception به معنای ادراک می‌آید و ادعا می‌شد که این روش که الهام گرفته شده از مدل انتقال اطلاعات در نورون‌های مغز است بتواند تحول شگرفی در محاسبات و مدلسازی بوجود آورد. بودجه زیادی برای تحقیقات در این زمینه تخصیص یافت ولی بعد از مدتی متوجه شدند که زیادی به این مدل امید بسته‌اند و اصلا به آن خوبی که فکر می‌کردند نیست و خیلی از توقعات را برآورده نمی‌کند.

کمی بعد در مورد مطلب دیگری صحبت کرد و می‌گفت ایده اولیه این موضوع در سال ۱۹۶۵ مطرح شده بود که در وقت خودش اصلا مورد توجه قرار نگرفته بود و تنها در حد یک مقاله کنفرانس نه چندان مهم انتشار پیدا کرده بود. ولی از چند سال پیش با گسترش اینترنت، و افزایش چشمگیر فضای جستجو، ایده آن مقاله که برای سیستم‌هایی با ابعاد بالا بود یک دفعه مورد استفاده پیدا کرد و از نویسنده مقاله که اگر اشتباه نکنم روس بود برای کار در یک موسسه تحقیقاتی مشهور آمریکایی دعوت به همکاری شد و این ایده گسترش یافت و الان یکی از شسته رفته‌ترین و بهترین روش‌ها در زمینه طبقه‌بندی به حساب می‌آید.

خیلی جالب است. نه باید خیلی به تشویق و به‌به چه‌چه بقیه دل بست و نه باید از مورد تشویق قرار نگرفتن یک ایده احساس شکست کرد. این مطلب را در زندگی معمولیمان می‌بینیم، در مورد مطالب علمی تاریخی هم دیده بودم ولی احساسم این بود که دنیای علمی امروز (حداقل در زمینه رشته خودم) تا حدودی استحکام دشارد که شاهد چنین چیزهایی نباشد. که ظاهرا این طور نیست.

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]