یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

۸:٤٠ ‎ب.ظ سه‌شنبه ۱٦ آبان ،۱۳۸٥

 

برخورد درست

 

اگر در جمعی باشید و یکی از حضار که منظورم بیشتر آقایان جمع است حرف نامناسبی بزند، بنظرتان بهترین برخورد چیست؟ بطور خاص منظورم جک، و یا اشاره به موضوعات جنسی است. و البته در این جا فرض براین است که شما خوانندگان گرامی، از این حرف‌ها خوش خوشانتان نشده باشد و احساس ناراحتی (نه بفهوم غم بلکه به معنای راحت نبودن) می‌کنید.

چند نوع برخورد می‌توان داشت ولی قبل از همه این‌ها باید تا حدودی مشخص شود که طرف اصلا چرا این حرف را زده. خود من اکثرا این جور حرف‌ها را می‌گذارم پای نفهمی طرف و اینکه حالیش نبوده چه حرف بی‌ربطی در چه جای نامربوطی زده. و لذا سعی می‌کنم اصلا به روی خودم و طرف نیاورم. اگر جمع بزرگ باشد تظاهر می‌کنم حواسم جای دیگری پرت بوده و چیزی نشنیده‌ام و اگر امکانش نبود مثلا جمع کوچک بود خیلی سریع حرف دیگری می‌زنم که از نظر خودم حرف طرف جو را تغییر ندهد. از کسی هم که این حرف را زده متنفر نمی‌شوم و نمی‌گویم چه آدم آشغال عوضی است. فکر می‌کنم اشتباهی بوده که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و بخصوص بدلیل تفاوت‌های فرهنگی، شاید گفتن این حرف آنقدر که از نظر من ناشایست است از نظر او نباشد و اینکه طرف قصد کرم ریختن نداشته است. مگر اینکه با توجه به پیشینه‌ای که از او دارم و تکرار این حرکت جای هیچ توجیهی باقی نماند.

یک مدل دیگر رفتار، به روی طرف آوردن است. که می‌تواند به صورت نشان دادن اخم و تخم و برخوردن باشد که شخصا با این مدل رفتار موافق نیستم مگر همان حالتی که مطمئن باشم که طرف مرض دارد.

یک راه دیگر به رو آوردن، دادن یک تذکر کوتاه است با این مضمون که گفتن این حرف در این جمع درست نیست. با این مدل رفتار هم موافقم ولی برای من یکی که از آن کارهای نسبتا سخت است. و در ضمن فکر می‌کنم اگر طرف کمی درک و شعور داشته باشد وقتی ببیند با حرفش موافقت جمعی نشده و کسی در ادامه حرف و یا در تاییدش چیزی نگفته دوزاریش می‌افتد که حرف درستی نزده و سعی می‌کند مجددا چنین اشتباهی نکند.

نظر شما چیست؟ اصلا این پیشفرض من که اگر چنین حرفی زده شد، طرف قصد خاصی نداشته مگر خلافش اثبات شود چقدر درست است؟

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]