یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

۱٢:٠٠ ‎ب.ظ پنجشنبه ۱٦ آذر ،۱۳۸٥

 

مجلس و دولت

 

چند وقتی است عصرها سوار تاکسی که می‌شوم بجای رادیو پیام با خبرهای کوتاه، اعلام وضعیت ترافیک و آهنگ‌هایش، برنامه «روی خط جوانی» و جدیدا «جوانی به وقت فردا» پخش می‌شود. برنامه نسبتا جالبی است هر چند که با بعضی از موضوعات مطرح شده در آن مشکل اساسی دارم.

دیروز عصر در بخشی از برنامه، قسمتی از بحث روز مجلس و نظرات موافق و مخالف را پخش می‌کرد. نماینده‌ای می‌گفت:

از آنجا که سال اول کار هر دوره مجلس با سال آخر دولت، مصادف است به مجلس می‌گویند این سال آخری به دولت گیر ندهید و اگر هم مصوبه‌ای تصویب کنید اجرایش به عمر این دولت سر نمی‌دهد و لذا سال اول کار اساسی انجام نمی‌شود. سال کاری دوم مجلس همزمان است با سال اول انتخابات دولت، که باز هم می‌گویند چون دولت تازه روی کار آمده و هنوز خوب جا نیفتاده بازهم نباید خیلی مته به خشخاش زد و این سال هم هیچ. سال سوم هم که نمایندگان مشغول آماده کردن خود برای انتخابات دوره بعد هستند و لذا باز هم کار خاصی صورت نمی‌گیرد (نپرسید چرا سال آخر خودشان را آماده نمی‌کنند و یک سال به پیشواز می‌روند چون نمی‌دانم.) یعنی از کل این دوره چهار ساله، یک سال مفید برای مجلس باقی می‌ماند. و در ادامه پیشنهاد کرده بود که انتخابات مجلس و دولت همزمان شوند تا بازده مجلس بالا برود. و چون الان انتخابات مجلس یک سال قبل از دولت است، یک دوره مجلس باید ۵ ساله شود.

نماینده‌ای از گروه مخالف می‌گفت اگر هم قرار است دوره‌ای ۵ ساله شود، باید دوره بعدی باشد چون مردم ما را برای دوره ۴ ساله انتخاب کرده‌اند نه ۵ ساله. و ...

ظاهرا یا تصمیم خاصی گرفته نشد و یا ادامه بحث گزارش نشد. اشکالی که به عقل بنده می‌رسد این است که بالفرض انتخابات مجلس و دولت همزمان برگزار شود، باز هم سال اول فعالیت مجلس با سال اول شروع به کار دولت مصادف است، لذا به دلیل فوق از مجلس خواسته می‌شود که چون دولت هنوز جا نیفتاده به آن گیر ندهند. بطریق مشابه، اشکال سال آخر فعالیت دولت همچنان برقرار است. و آماده شدن برای دوره بعد هم که ربطی به همزمانی انتخابات مجلس و دولت ندارد. لذا قرار نیست این مجلس عزیز بیش از یک سال فعالیت مفید داشته باشد، پس گیر ندهید. یا بهتر بگویم اشکال یک جای دیگه است!

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]