یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

۱۱:۳٤ ‎ق.ظ سه‌شنبه ٢۸ فروردین ،۱۳۸٦

 

مطالب علمی!!

 

ترم پیش یک درس داشتیم به اسم بازشناخت الگو. بحث کلیش بررسی روش‌های طبقه بندی بود. البته بصورت اتوماتیک نه اینکه یک آدم حرفه‌ای مجبور باشد هر نمونه جدیدی را شخصا مورد بررسی قرار دهد و تشخیصش را اعلام کند! و این موضوعی است که تقریبا در هر رشته‌ای کاربرد دارد: چگونه گونه‌های مختلف گیاهی را جدا کرد، چطور از یک MRI متوجه شد که مشکلی در کار است، در یک بازار سهام چگونه متوجه رشد یا کاهش سهام شرکت خاصی شد و ...

یکی از فاکتورهایی که معمولا به آن توجه می‌شود کم کردن خطاست. مثلا چگونه با کمترین خطا یک گروه سگ و گربه را تقسیم بندی کنیم مثلا اگر نمونه‌ای آورده شود که با احتمال ۵۱٪ مشخصات گربه را داشته باشد گربه اعلام می‌شود نه سگ!

ولی بعضی وقت‌ها فقط بحث کم کردن خطا نیست. مهم کم کردن ریسک است. مثلا در تصاویر پزشکی اگر یک تصویر به احتمالا ۴۹٪ (کمتر از نصف) مشکوک به وجود اشکال باشد با توجه به اینکه مسئله حیاتی است و با جان انسان‌ها سر و کار دارد، ترجیح داده می‌شود که این مورد به عنوان مریضی و عدم سلامت اعلام شود تا با پیگری و بررسی مجدد در صورت وجود اشکال درمان انجام پذیرد، نه اینکه فرد سالم اعلام شود و مدتی بعد به آن مرض از دنیا برود! در این مورد هدف کم کردن خطا بین مواردی که مشکوک به سلامت و غیرسلامت می‌باشند نیست. بلکه هدف کم کردن ریسک است. کم کردن ریسک تشخیص اشتباه.

این‌ها را داشته باشید تا بزودی یک خبر خوش بدهم! :)

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]