یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

۱:٠٠ ‎ق.ظ یکشنبه ٢۸ اسفند ،۱۳۸٤

 

صدا و سيما

 

امروز قصد داشتم مطلبی در مورد يکی از دوستانم که شديدا ذهنم را به خودش مشغول کرده بنويسم. ولی اخبار ساعت ۹ امشب باعث شد که نظرم را تغيير دهم. در زير به چند خبر خاص در اين چند وقته که يادم مانده است اشاره می کنم:

خبر۱: مجری اخبار مشغول مصاحبه در مورد قيمتهای شب عيد با مردم است. سوال اين است:‌ «به نظرتان قيمتهای اجناس در شب عيد امسال چطور است؟» با کمال تعجب جواب اکثر مردم اين است:‌‌ «قيمتها خيلی خوب و متناسبند.» (تعجب از اين جهت که ما مردمی هميشه ناراضی و غرغرو هستيم که هيچ وقت احساس رضايت نکرده ايم!) در اينجا مصاحبه کننده سوال بسيار جالبی مطرح می کند:‌ «قيمتها نسبت به چی خوبند؟» که مردم هم جواب می دهند: «نسبت به پارسال!».

خبر ۲: مجری اخبار ۸:۳۰ به اطلاع مردم غيور ايران می رساند: «آقای خاتمی و وزرای  سابقش هر ماه دور هم جمع شده جلسه تشکيل می دهند.» سپس با لحن تمسخرآميزی اضافه می کند:‌ «مثل اينکه ايشان هنوز باور نکرده اند که دوره دولت ايشان تمام شده است.»

خبر ۳: راديو پيام، مجری اعلام می کند که در حال حاضر ۱۱۰ نيروگاه هسته ای در جهان برق هسته ای توليد می کنند و ....

اين فقط گوشه خيلی کوچکی است که از انتخاب گزينشی اخبار در صدا و سيماست. نتيجه تمام اين هدف گيريها برنامه ريزی ذهنی و فکری برای مردمی است که غير از صدا و سيما و روزنامه های شديدا تحت کنترل، منبع اطلاعات ديگری ندارند. و اگر نگوييم لااقل ۷۰٪ اخبار را به عنوان حقايق بی گفتگو می پذيرند.

لازم نيست خيلی آدم فضول و يا بيکاری (وبگرد حرفه ای) باشی که بفهمی خيلی اتفاقات مهم حتی در حد جمله ای در اخبار بيان نمی شوند و يا با تحريفی آشکار انجام می شوند. قصدم از اين بحث اين است که با دقت بيشتری نسبت به اطلاعاتی که در اختيارمان قرار داده می شود توجه کنيم. نه تنها از باب اينکه اين مطالب حقيقی می باشند يا خير (که شايد برای خيلی از ما ميسر نباشد) بلکه بيشتر از اين جهت که چرا اين خبر در اين شرايط زمان و مکان در اختيار ما قرار داده می شود. اين موضوع (گزينشی برخورد کردن با اخبار) فقط در مورد صدا و سيمای عزيز خودمان صدق ندارد شايد اگر دقت کنيم در اخبار ساير رسانه ها (ماهواره، وبلاگها و روزنامه های به خصوص) نيز ببينيم.

اگر بخواهم از زاويه ديگری به اين موضوع نگاه کنم می توانم بگويم که هر کسی يا هر منبع خبری اخبار را از فيلتر ديدگاه و نظر خود عبور داده و خروجی را منعکس می کند. لذا شايد توقع بيطرفی در نقل اخبار توقع خيلی زيادی باشد ولی فکر می کنم در يک جامعه متمدن بايد فرصت ابراز نظر و طرح ديدگاه به مخالفان نيز داده شود تا در اين بين مردم با مقايسه آنچه را که خود می پسندند (نمی گويم آنچه درست است) برگزينند. باور کنيم که حقيقت هيچگاه پشت ابر نخواهد ماند. نمی خواهم بگويم تبليغات، پول و ظاهرسازی مانع روشن شدن حقيقت نخواهد شد ولی يقين بدانيم که در نهايت با روشی درست و منصفانه به رشد فکری مردممان کمک خواهيم کرد و نهايتا آنچه درست و حقيقی است جای خود را در اذهان و دلهای مردم پيدا خواهد کرد.

 

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]