یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

۱٠:٠۳ ‎ق.ظ یکشنبه ۱٧ اردیبهشت ،۱۳۸٥

 

اخبار

 

خيلی وقت پيش فکر کنم در روزنامه ای خواندم که شنيدن اخبار برای کودکان اضطراب آور است. بعد از آن کمی بيشتر به اخباری که از تلويزيون پخش می شد دقت کردم و ديدم کلا اخبار هيچوقت شامل خبر خوب نمی شود. از جنگ و درگيری که بگذريم (که ممکن است در کنارش هم صلحی باشد)، ساير اخبار هم شامل حوادث طبيعی نظير سيل، زلزله، سوراخ شدن لايه اوزون، آمار سرطان و سکته قلبی و مغزی است، که اينها هم اخبار خوبی نيستند! اگر هم احيانا در کنار اين اخبار خبر خوبی پخش شود، بيشتر جنبه تبليغاتی دارد تا اينکه واقعا بخشی از اخبار باشد.

بعد در مورد ماهيت خبر فکر کردم و ديدم اصولا خبر يعنی مطلع کردن افراد از يک اتفاق يا حادثه. و اصولا اتفاق و حادثه امری است که خارج از روال هر روزه باشد. به طور مثال، روال عادی زندگی اين است که هوا در فصل تابستان گرم و در فصل زمستان سرد و با برف و باران باشد. اين خبر نيست. ولی اگر در يک روز تابستانی در نقطه ای از جهان به جای آفتاب سوزان، برف ببارد، اين خبر است. يا به دنيا آمدن يک کودک اصلا خبر نيست، ولی به دنيا آمدن يک کودک با ۲ سر يک خبر داغ به حساب می آيد.

در ضمن، چون ما انسانها عادت به تغيير و دگرگونی نداريم و هر تغييری را خارج شدن روال زندگی از جايگاه درست آن و يک موضوع بد می دانيم، شنيدن اخبار حتی اگر شامل جنگ و خونريزی هم نباشند، برايمان خوشايند نيست.

فکر می کنم اين تصور که هر تغيير خارج از روال و نظم عمومی الزاما معنا و پيامد بدی دارد تصور اشتباهی است. مطمئنا خيلی از موقعيتهايی که برای خيلی از ما ها ايجاد شده از دل همين اتفاقات بوده. خيلی از توانمنديها و ضعفهايمان را در شرايط غيرعادی شناخته ايم. و کلا نظام هستی هم، يک نظام ثابتی نبوده و نيست و سعی برای ثابت نگهداشتن اوضاع و تغيير نکردن، تلاشی کاملا بيفايده است. بايد تغييرات را حس کنيم و قبول داشته باشيم که برای رشد ما الزامی هستند. در کنار همه اينها، برای اينکه اينهمه تغيير ناراحتمان نکند و حس آرامشمان را از دست ندهيم، به تمام جرياناتی که به اتفاق بدل نشده اند فکر کنيم، ببينيمشان و قدر آنها را هم بدانيم.

 

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]