یادداشت‌های روزانه من


منزل
تماس
 

٢:۱۸ ‎ب.ظ جمعه ۱٢ خرداد ،۱۳۸٥

 

روزهای تاريک

 

ديشب تلويزيون فيلم روزهای تاريک را نشان داد. قبل از شروع فيلم در مقدمه‌ای که به زبان فارسی بر روی صفحه تلويزيون نوشته شده بود و توسط گوينده نيز بازگو می‌شد، از اين فيلم به عنوان سندی برای ناعدالتی‌های موجود در جامعه آمريکا ياد شده بود و همچنين اشاره شد که با اينکه اين فيلم از نظر محتوا چندان قوی نيست ولی باز هم به خوبی وضع جامعه نابرابر آمريکا را نشان می‌دهد و گريز کوتاهی هم زد به ادعای حقوق بشر آمريکا برای جهان و...

اين فيلم مستند، ماجرای زندگی بی‌خانمان‌های شهر نيويورک است که در يک تونل زيرزمينی زندگی می‌کنند. در شهری که به عنوان يکی از شهرهای مهم و متمول دنيا معروف است. در اول اين فيلم يکی از بازيگران که در واقع يکی از بی‌خانمان‌ها است، می‌گويد چرا در آمريکايی که از لحاظ اقتصادی ابرقدرت به حساب می‌آيد بايد مردمی با شرايط ما زندگی کنند، و کلا شرح نارضايتی اين افراد از زبان خودشان به خوبی به تصوير کشيده شده بود. اين فيلم با هدف جذب کمک‌های مالی برای اين افراد و تغيير شرايط زندگيشان ساخته شده، که گويا تا حدودی موفق هم بوده و جوايز زيادی را هم به خود اختصاص داده است.

من نمی‌خواهم حرفی در مورد علت وجود چنين افرادی با اين شرايط در آمريکا بزنم. شايد قابل توجيه باشد، شايد هم به هيچوجه قابل قبول نباشد. تنها چيزی که می‌خواهم بگويم تاييد سيستمی است که در آن اجازه ساخت، پخش و همچنين دريافت جايزه به چنين فيلمی داده می‌شود. با اينکه اين فيلم بطور کاملا مستقيم عملکرد دولت را زير سؤال می‌برد، ولی به عنوان انحراف و تشويش اذهان عمومی دادگاهی نمی‌شود. به نظرم خيلی خيلی مهم است که يک دولت، حکومت و درمقياس کوچکتر، تک تک افراد قبول کنند که کامل نيستند و انتقاداتی را که به آنها می‌شود، به عنوان تهديدی برای خود تلقی نکنند. اين طرز فکر باعث می‌شود که ايرادهای جامعه برملا شود و برای برطرف شدنشان کار شود.

حالا فيلم فقر و فحشا را در نظر بگيريد که به عنوان يک فيلم غيرمجاز دست به دست می‌شود و هر از گاهی، يکی از مسؤولان وجود چنين وضعی را شديدا تکذيب می‌کند. به نظرتان با اين رويکرد هيچوقت اقدامی در جهت اصلاح وضعيتی که وجودش به رسميت شناخته نمی‌شود، خواهد شد؟

 

 
 

ريحانه

 

 
ريحانهنویسندگان
ريحانه


آرشیو وبلاگ
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤

لینک دوستان
خورشيد خانوم
ساروی کيجا
از شیر مرغ تا جون آدمیزاد
نيلوفر و بودنش
A Weblog to Share Files
آفتاب سبز
حباب
از پشت يک سوم
ماجراهای روزانه من
يک محسن
وبلاگ فارسی
قالب وبلاگ
اخبار جهان
اخبار فاوا
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی

خروجی وبلاگ
feed

پشتيباني
وبلاگ فارسی

 
[ منزل | قديما | تماس ]