باز هم فلفل

مدت‌ها از زماني كه شكست پروژه پرورش فلفلم را اعلام كرده بودم مي‌گذرد. در اين مدت من همچنان به آبياري فلفل‌ها ادامه مي‌دادم تا اينكه چند وقت پيش غنچه‌هاي خيلي كوچولويي (كمي كوچكتر از يك لپه) ديدم. ولي سعي كردم خيلي ذوق زده نشوم تا ببينم آخرش چه مي‌شود. بعد از حدود يك هفته اين غنچه‌هاي ريز تبديل به گل‌هاي ريز سفيدي شدند كه عمرشان يكي دو روز بيشتر نبود و بعدش خشك و زرد شدند. 3-4 روز بعد از خشك شدن گل، يك فلفل ريزه‌ميزه سبز از زيرش سر در آورد و گل خشك شده را به جلو هل داد. رشد اين فلفل‌ها تقريبا هر روز ادامه دارد.

من تا الان 3 تا فلفل سبز خوشگل در دو گلدانم دارم. تقربيا همه گلدان‌هايم غنچه داده‌اند، بعضي‌هايشان گلشان را هم داده‌اند.

در ادامه مي‌خواستم بعنوان يك متخصص!! نكاتي را در رابطه با پرورش فلفل ياد‌آوري كنم:

۱. رشد فلفل‌ها، رابطه نسبتا مستقيمي با عمق گلدانشان دارد. فلفل‌هايي كه در گلدان‌هاي كم عمق‌تر كاشته شده بودند ديرتر از بقيه گل داده‌اند و كمتر قد كشيده‌اند.

۲. فلفل‌ها بايد در هواي آزاد و زير نور مستقيم آفتاب قرار گيرند. هر روز هم بايد حسابي آبشان داد.

در ضمن مي‌خواستم چند كلمه‌اي هم در مورد تجربه‌ام در زمينه شته‌ها خدمتتان عرض كنم: اين شته‌ها موجوداتي بس قوي و مقاوم هستند. با آنكه من قصد داشتم از رويكردهاي بيولوژيكي براي دفع آنها استفاده كنم، بدليل كمبود متقاضي و وخيم شدن اوضاع از حشره‌كش‌هاي معمولي توي خانه استفاده كردم. با اينكه در دو مقطع آنقدر به گل‌هايم حشره‌كش زدم كه بيچاره‌ها تا چند روز كاملا زرد و بيجان بودند و ظاهرا همه شته‌ها را هم معدوم كرده بودم، ولي بعد از يكي دو هفته مجددا شته‌ها فعاليت خود را از سرگرفتند. بار آخر از سم شته، كه مايع سفيد رنگي است كه بايد در آب حل كرده و به روي برگ و خاك گل اسپري شود، استفاده كردم و خوشبختانه تا الان كه اثري از شته ديده نمي‌شود. نكته قابل توجه اين است كه شته‌ها به پشه‌هاي ريز سياه رنگي جهش ژنتيكي داده‌اند. باورتان نمي‌شود، بياييد خودتان ببينيد!

فكر نمي‌كنيد بهتر است درِ آن دانشگاهي كه من از آن فارغ‌التحصيل شده‌ام را گِل بگيرند با اين نتيجه‌گيري‌هايم!!! ؛)

/ 3 نظر / 7 بازدید
مجيد

خيلی عاليه بالاخره تحقيقتون نتيجه داده ديگه. استفاده کرددم مرسی.

فرنوش

عزيزم سلام خيلی خوشحالم که تو هم پروژه هايی رو در مورد باغبونی دنبال می کنی. می خواستم بگم که از ثمر دادن فلفل هات خيلی خوشحال شدم اميدوارم هميشه با برنامه ريزی به نتيجه برسی گرچه فکر می کنم هميشه يه سری عواملی هستند که روی کار ما تاثير می ذارند و تلاشهای ما بی نتيجه می مونه. در ضمن تو حتما بايد از سم شته استفاده می کردی اما با تجربه چندین ساله ای که دارم می دونم که با يکی دو بار به نتيجه نمی رسی و هر دفعه تصميم می گيری غلظت سم رو زياد کنی. اما خوشحالم که شته ها رو نصفه جون کردی

آزیتا