تمرين

دیروز، ظهر به بعد تا خود آخر شب را یک‌سر داشتم روی یک مساله فکر می‌کردم. اثبات یک قضیه بود. هر ترکیبی از متغیرهای مساله را که به ذهنم می‌رسید امتحان کردم. و کلی ضرب و جمع و ساده‌سازی انجام دادم. هیچ فایده‌ای نداشت. آخرش گفتم این استاد که قضیه را از خودش در نیاورده حتما توی کتابی چیزی هست. و از آنجا که تقریبا هر کتابی که دستم رسیده‌بود کپی گرفته بودم، از لحاظ منبع کم و کسر نداشتم. آخرش در تمرین‌های کتاب اصلی درس پیدایش کردم. یک راهنمایی درست و حسابی هم پایینش بود. یعنی گفته بود از چه ترکیب ماتریسی کار را شروع کنید.

البته هنوز بعد از این راهنمایی کلی راه در پیش است ولی خوب، پیدا شدن خط اصلی حل، کمک خیلی بزرگی است. حالا یکی بیاد از این استاد نازنین بپرسد چرا راهنمایی را در صورت سوال نیاورده.

و حالا مشکل: این استاد عزیز ما عشقی می‌کند از اینکه کتابی داشته باشد که کس دیگری نداشته باشد. و مرجع اصلی این درس هم یکی از این کتاب‌هاست. کتاب مال ۲۰۰۶ است و کتابخانه دانشگاه هم این کتاب را ندارد. جستجوی اولیه بچه‌ها در سایر کتابخانه‌ها هم نتیجه‌ای در برنداشت. و هر بار که استاد می‌پرسید کتاب را پیدا کرده‌ایم و می‌گفتیم نه، کلی ذوق می‌کرد. و وقتی که یکبار ازش خواستیم کتابش را چند روز به ما بدهد تا از رویش کپی بگیریم گفت من کتابم را لازم دارم. و جمله قصاری از یکی از معلم‌های سابقش گفت به این مضمون که هر کی پول داره کباب می‌خوره، هر کی هم نداره دود کباب! یعنی اینکه برید کشکتان را بسابید!!

خوشبختانه کمی بعد این کتاب را در کتابخانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی پیدا کردیم. و فکر کردیم که بهتر است تا خودش مجددا نپرسیده کتاب را پیدا کرده‌ایم چیزی به رویش نیاوریم. بالاخره بعید نبود که سوالات امتحان از مطالب همین کتاب طرح شوند و علاوه براین، چرا شادیش را زایل کنیم!!

حالا مانده‌ام که اگر بخواهم از راهنمایی کتاب استفاده کنم، که خیلی هم تابلوست و تقریبا بدون آن راهنمایی عقل جن هم حل مساله از طریق دیگری نمی‌رسد، که می‌فهمد کتاب را پیدا کرده‌ایم و بهش نگفته‌ایم. و از طرفی نمی‌دانم بقیه بچه‌ها هم برایشان مهم است که استاد این موضوع را بفهمد یا نه.

عجالتا یک کم دیگر با این راهنمایی بازی می‌کنم تا ببینم می‌توانم به طریق دیگری آن را بازنویسی کنم که مرجع اصلی مشخص نشود یا نه.

ما هم با این استاد عزیز ماجراهایی داریم‌ها.

/ 4 نظر / 5 بازدید
مهرنوش

منم الان يک مورد مشابهی دارم. حل يکی از تمرينها رو از تو يک مقاله پيدا کردم. حالا حله بشدت سخته و عقل جن هم بهش نمی رسه دارم فکر می کنم چه جوری يک کم تعديلش کنم که معلوم نشه. حالا باز جای شکرش باقيه که استاد ما موقع درس دادن اين چند تا مقاله رو به عنوان مرجع داد. راستی ميگم اون همکلاسيتون هنوز با اين استادتون حال ميکنه؟

مهرنوش

دارم فکر می کنم زندگی چقدر برای آدمهايی امثال اين استاد سخت تره جدا این ادا اصولا يک بار اضافيه رو آدم

ريحانه

مال تو که باز خوبیش اینکه که طرف مرجع را گفته. اگر از رویش هم کپ بزنی نمی‌تونه چیزی بگه. بعدش هم اگر منظورت اون همکلاسيمه! ديگر سر کلاس نمی‌ايد. ولی احتمالا تغییری در مواضعش ایجاد نمی‌شد. ولی راست می‌گی اينجور اخلاق‌ها کلی رو خود آدم فشار می‌آورند. يادت بمونه ما از اين استادا نشيم!

آزيتا

چرا چيزی نمينويسي