آواز

این جلسه استاد آوازم می‌گفت از این به بعد باید سعی کنید روی عمقی کردن صدایتان کار کنید. یعنی که صدا از ته حنجره بیاید بجای اینکه سطحی و از دم گلو باشد. راهی که برای اینکار پیشنهاد کرده بود خیلی باحال بود: سعی کنید تمرکز کنید و بگویید که صدا برود ته حنجره، بعد یک مدت صدا خودش جایش را پیدا می‌کند!!

یکی از تفاوت‌های تمرین آواز با ساز این است که آدم در ساز می‌داند که اگر مثل فلان سیم را کمی یواش یا محکم فشار دهد چه اتفاقی می‌افتد. ولی در مورد آواز چنین وضعیتی ممکن نیست. یک پروسه سعی و خطاست. شما باید آنقدر بشنوید و آنقدر جاهای مختلف دهان و حنجره‌تان را با شدت‌های متفاوت فشار دهید تا نهایتا به نتیجه دلخواه برسید. و تازه به احتمال زیاد از خیلی از مناطق تولید صدا اصلا اطلاعی ندارید و فکرش را هم نمی‌کنید که بتوانید این صدا را از خودتان بیرون بکشید. مجموعا تلاش بامزه‌ای است که نیازمند صبر، صبر، و صبر زیاد است.

مشکل این است که بعد از این همه تلاش و از نظر خودتان و استاد و همکلاسی‌هایتان پیشرفت زیاد، بقیه چندان هم بنظرشان نمی‌آید که کار خاصی کرده‌اید و یا حتی قشنگ می‌خوانید!! این جاست که باید سعی کنید وابستگیتان به نظرات دیگران را به صفر برسانید و تو حالتان نخورد تا در آینده به تدریج به جاهای خوبی برسید.

/ 4 نظر / 6 بازدید
سيما

منظورم صدای منه

خوب می دونی تو يه مدل تمام و کمال واسه مقايسه و تعيين ميزان پيشرفتت داری و اين موهبت بزرگيه. اونم صدای رسا و زيبای منه

ريحانه

من جرات نمی‌کنم با کمتر از تو هم خودم را مقايسه کنم! صدای تو که جای خود دارد D: