کلاه شرعی، اين هوا!!!

خاله‌ام تعریف می‌کرد که یک بار در تلویزیون یکی از آقایان معمم بالای منبر رفته بود و می‌گفت: «بعضی‌ها می‌پرسند چرا مسلمان‌ها دروغ می‌گویند ولی خارجی‌هایی که مسلمان نیستند این قدر دروغ نمی‌گویند و مگر نه اینکه در دین ما دروغ گفتن کار بدی است. این موضوع بخاطر این است که آنها برایشان اهمیتی ندارد که کار بدی بکنند و وقتی کار بدی می‌کنند قایمش نمی‌کنند. در حالیکه ما مسلمان‌ها دوست نداریم کار بدی بکنیم. و وقتی که کار بدی می‌کنیم نمی‌خواهیم بقیه بفهمند برای همین است که دروغ می‌گوییم. اگر ما مثل این خارجی‌ها بودیم و برایمان مهم نبود کار بد انجام بدهیم، ما هم مثل آنها راست می‌گفتیم و کار بدمان را جار می‌زدیم و ...»

چند وقت پیش هم یکی از دوستانم می‌گفت که یکی از همین آقایان گفته: «درست است که رشوه دادن و گرفتن حرام است ولی در مواقعی که انسان کارش گیر است اشکالی ندارد!»

والا من شنیده بودم که دروغ در چند جا جایز است و به آن دروغ مصلحتی می‌گویند ولی با این تفسیر به نظر می‌رسد دروغ در همه جا جایز و حتی مستحب است!! در ضمن نمی‌دانم آیا کسی هم هست که برای شاد کردن دل دیگران و نه برای راه افتادن کارش رشوه بدهد و یا رشوه دادن بغیر از راه انداختن کار آدم به منظور دیگری هم داده می‌شود یا نه! ولی خلاصه که شما با این دو حکم می‌توانید با خیال راحت دروغ بگویید و بخود ببالید که عجب آدم خوبی هستید که از کار بد بیزارید و رشوه بدهید و حالش را ببرید!

/ 2 نظر / 7 بازدید
آزیتا

چه خوب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!