گل ارکیده

تقریبا ۲ سال پیش بود که اولین گلدان وارد اتاق من شد. یک گل ختمی که قبل از آمدن به اتاق من عادت داشت هر چند وقت یکبار یک گل قرمز خوشگل بدهد. ولی بعد از مدتی چون من یادم می‌رفت هر روز آبش بدهم خشک شد و برگ‌هایش شروع به ریختن کرد.

گل ختمی

تا مدتی پدرم که دلش برای گل بیچاره سوخته بود، مراقبت از گل را برعهده گرفت. تا اینکه یواش یواش چند تا برگ در آورد. و مجددا سپردش دست من، که اگر اشتباه نکنم اینبار هم گل را خشک کردم. ولی اینبار خودم مسئولیت آبادانیش را برعهده گرفتم. و حواسم بود که هر روز آبش بدهم. با مراقبت‌هایی که کردم، گلم یک شاخه جدید درآورد ولی مجبور شدیم ۳ شاخه اصلیش را که کاملا خشک شده بود، قطع کنیم. آنقدر حس بدی داشت که بخودم قول بدهم این اتفاق دیگر تکرار نشود. و از آن به بعد، در کنار همه کارهایم، حواسم به آب دادن گل، و بستن نخ به دور ساقه‌ها تا خیلی پراکنده نشود و برداشتن گل‌های خشک هم بود. فکر کنم آن سال گل چندانی نداد. فقط لطف کرد و خشک نشد.

امسال بهار یکی دوبار سعی کردم بگذارمش روی ایوان اتاق، ولی اینقدر لوس بود که برگ‌هایش بعد ۲ روز خشک و ول شد و مجبور شدم بیاورمش تو اتاق. آخرش مادرم گفت این وضعش نمی‌شود باید عادت کند. این شد که گل را گذاشتیم روی ایوان و به زرد شدن برگ‌هایش هم توجه نکردیم و آنقدر آبش دادیم تا از رو رفت و سرحال شد. و تقریبا تمام تابستان امسال، روزی ۱-۲ گل خوشگل و بزرگ می‌داد.

 این اولین گلم بود. گل فلفلم را هم که در جریان رشد و تکثیرش قرار دارید. چند تا گلدان کنار لبه ایوانم پر است از فلفل‌های کوچولوی رنگی. یک گل با برگ‌های بنفش و نسبتا دراز هم دارم که پر است از گل‌های ریز صورتی. چند وقت پیش هم برایم یک گلدان یاس و یک گلدان انجیر خریدند، انجیرش را هم خوردیم، خیلی شیرین نبود.

یک دیفن‌باخیا که خشک شده بود و قرار بود برود پایین دم در هم، تا مدتی موقتا در ایوان اتاقم قرار داشت که چون نمی‌دانستم این گل خشک است، آبش می‌دادم و او هم بعد از چند وقت جوانه زد و الان از ۳ شاخه اصلیش برگ‌های نه چندان بزرگی داده است و حسابی برای خودش کسی شده، حیف که آنقدر ساقه‌اش دراز است و از بالا برگ درآورده، یک کم قناص است وگرنه برای گوشه پذیرایی خوب بود. 

این‌ها را گفتم که بگویم از امشب یک مهمان دیگر هم به گل‌هایم اضافه می‌شود: یک گل ارکیده که فعلا فقط در حد نشا است. و قرار است در ۷-۸ ماه آینده بشود یک گل خوشگل و درست ‌حسابی.

ممنون فرنوش جونم.

توضیح: گل ختمی من به خوشرنگی همین گل است (شاید هم خوشرنگ‌تر) ولی ۵ پرش کمی فاصله‌دار تر از هم است و اگر اشتباه نکنم کنارش اینجوری دالبر دالبر نیست.

/ 7 نظر / 14 بازدید
آزيتا

وای خوش به حالت که اينهمه گل و گياه دوروبرتو گرفته . منم ميخوااااااااااااااااام. ولی متاسفانه بالکن ما آفتابگير نيست وگرنه حتما گل و گیاه پرورش میدادم.

فرنوش

نوش جون صاحبش احوال شما؟

فرنوش

آقا تقليد از عنوان پستم (گل ارکیده) رو نا ديده می گيرم!

سارا.م

ای ول. ما ۲ ساله ۲ تا گلدون برگ (که نميدونم اسمشون چيه!) اورديم تو شرکت که با وجود توجه و نور و مراقبت و غيره يکيشون داره خراب ميشه قربونت يه دستی هم به سر اين گلدون ما بکش... ظاهرا دستت شفاست شما

يه دوست قديمي

در مورد ديفن که ميگي خيلي دراز شده : ديدي که ساقه ديفن شکل مهره مهره داره. ميتوني با جرأت از چند مهره پايين تر از برگهاش اونو ببري و بزاري توي آب تا ريشه جديد بزنه بعدشم بکاريش توي يخ گلدون. اون ساقه دراز رو هم در صورت تمايل ميتوني به صورت مهره مهره بريده و همين کارو باهاشون بکني (البته بهتره اين مهره ها رو توي گلدون بکاري و آب زياد بدي) در مورد عکس : فرق گل شما با اين عکس در يک کلمه است: چين ! اون گلي که شما داري معروفه به ختمي چيني که توي آب و هواي ما بيشتر توي گلدون زنده ميمونه اما اين عکس گياه گلدوني نيست و يک نوع ختمي که تقريبا توي هر باغچه اي هم ميشه اونو داشت. خوردن گلش هم به صورت دم کرده بسيار خاصيت داره و مقويه.

ريحانه

به يه دوست قديمي: آره می‌دونم ولی دلم می‌سوزه، می‌ترسم برگ‌هايش بريزد. بيچاره کلی زحمت کشيده و اين همه برگ داده حالا من بزنم ناکارش کنم چون بنظرم قدش درازه!! بی‌انصافی نيست؟

یه دوست قدیمی

نه ! چون روش تکثیرش همینه !!!! منم اول همین حس رو داشتم !!!!